خانه کودک­یار یکی از پروژه­ های آموزشی حمایتی انجمن است که در منطقه صباشهر شهریار فعالیت می­ کند. انجمن در پی تحقیقات میدانی و برقراری ارتباط با ساکنان محلی، ضرورت آموزش و حمایت از کودکان ساکن در این منطقه را شناسایی کرد. و سرانجام با همکاری و همراهی معتمدین  و مردم محلی و کمک ­های مردمی توانست خانه ­ای را در صباشهر اجاره کرده و فعالیت حمایتی خود را رسماً در تاریخ اول اردیبهشت 1390 آغاز کرد. اکثر کودکان تحت حمایت در خانه کودک یار صباشهر، کودکان مهاجرِ افغان هستند که به دلیل وضعیت اقتصادی خانواده ­هایشان و نیز به دلیل نداشتن کارت اقامت و اوراق هویتی از تحصیل محروم هستند.

این حق همه کودکان است که بدون هیچ­گونه تبعیض و تفاوت از امکانات آموزشی بهره ­مند شوند. بی شک آموزش می ­تواند توانمندی­ های فردی و اجتماعی را افزایش دهد و فرد را نسبت به حقوق اجتماعی خود آگاه می ­کند. این در حالی است که بسیاری از کودکانِ مهاجر افغانی به دلایل اقتصادی و فرهنگی از این حق محروم می­ مانند. انجمن بر این باور است که با حمایت از این کودکان و خانواده­ های آنها و با برگزاری دوره ­های آموزشی مختلف می توان گام موثری برای توانمندسازی ایشان برداشت و آینده بهتری را برای آنها رقم زد. این کودکان «حق» دارند که از حقوق انسانی خود بهره­ مند شوند، استعدادهای خود را شکوفا کنند و مهارت­ های جسمی، شناختی و اجتماعی خود را ارتقا دهند. خانه کودک صبا شهر با هدف حمایت از این کودکان تاسیس شده است. کارگرو­های آموزش، بهداشت و درمان، حقوق و مشاوره و مددکاری در خانه کودک­یار صباشهر فعالیت می­ کنند.

در حال حاضر (پاییز 1393) تعداد 160 کودک محروم از تحصیل از خدمات آموزشی و حمایتی انجمن بهره­ مند می ­شوند. تعداد  150 کودک در لیست انتظار به سر می ­برند که متاسفانه به دلیل کوچک بودن فضای تحت اختیار انجمن، امکان حضور آنها در کلاس­ های درس وجود ندارد. لذا حمایت مالی از این پروژه می­ تواند با فراهم کردن امکان اجاره مکانی بزرگتر، فرصت برخورداری این کودکان محروم را از خدمات آموزشی و حمایتی انجمن ایجاد کند.

علاوه بر این، توانمندسازی مادران این کودکان یکی از ابعاد مهم حمایتی است که در انجمن به آن توجه می­ شود. حمایت از کودک خارج از خانواده و بدون مداخله در دیگر عوامل تاثیرگذار، نمی تواند به نتایج موثر بیانجامد و از این رو آموزش و توانمندسازی خانواده این کودکان به ویژه مادران آنها در دستور کار انجمن قرار گرفته است؛ انجمن در حال حاضر (پاییز 1393) برای تعداد 20 نفر از مادرانِ کودکان تحت حمایت خود دوره­ های آموزشی مختلف برگزار می­ کند که از آن جمله می­ توان به دوره سوادآموزی، دوره بهداشت فردی و اجتماعی؛ دوره تربیت فرزند و دوره تنظیم خانواده اشاره کرد.

علاوه بر این، انجمن با هدف توانمند ساختن خانواده کودکان،  طرح کارآفرینی زنان را با توجه به حرفه اصلی زنان افغان که گلدوزی است در دستور کار قرار داد و با در اختیار قرار دادن مواد اولیه، امکان دوختن و گلدوزی ساک­ هایی را برای فروش فراهم کرده است.

خانه کودک­یار صباشهر، محیطی دوستدار کودک است. در این محیط برنامه­ های چندوجهی آموزش پیگیری می ­شود و به همه ابعاد یادگیری کودک توجه می­ گردد. در این محیط کودکان با حقوق خود آشنا می ­شوند و توانمند می­ شوند تا بتوانند با ارتقای مهارت ­های زندگی، شرایط زندگی خود را بهبود بخشند و در برابر انواع خطرات و آسیب­ ها از خود محافظت نمایند.

بدین ترتیب هدف اصلی از تعریف و را ه­اندازی پروژه خانه کودک­یار صباشهر، ارائه خدمات آموزشی و حمایتی به کودکان محروم و در معرض خطرِ ساکن در این منطقه است. در این راستا اهداف اختصاصی زیر دنبال می­شود:

رشد اعتماد به نفس کودکان محروم و در معرض خطر

تقویت مشارکت کودکان محروم و در معرض خطر و خانواه های ایشان در جامعه محلی

رشد خلاقیت کودکان محروم و در معرض خطر

ارتقای سطح مهارت­های زندگی در میان کودکان محروم و در معرض خطر و خانواده­ های آنان

آموزش حقوق فردی و اجتماعی به کودکان محروم و در معرض خطر و خانواده­ های آنان

تلاش برای رفع انواع تبعیض­ های جنسی، قومیتی و نژادی در جامعه هدف

ساختار تشکیلاتی زیر برای «خانه کودک­یار صباشهر» در نظر گرفته شده است:

مدیر؛ مدیر خانه کودک­یار صباشهر فعالیت­ های اجرایی خانه کودک­یار را برعهده دارد. هماهنگی و برنامه­ ریزی برای فعالیت­های مربوط به پروژه بر عهده وی می ­باشد. مدیر خانه کودک­یار فردی آگاه و آشنا به مسائل کودکان و به ویژه کودکان محروم و در معرض خطر می ­باشد و در انتخاب مربیان و چگونگی فعالیت­ های آنان نظارت می کند. سازماندهی کودکان، نظارت بر نحوه پذیرش آنان و برگزاری جلسات منظم جهت برقراری ارتباط و هماهنگی با کودکان، خانواده­ های آنان و مربیان از جمله وظایف مدیر خانه کودک­یار است.

مسئول آموزش؛  مسئول آموزش، مسئولیت تعریف و برگزاری دوره ­های آموزشی را برعهده دارد. وی موظف است، فعالیت ­­های آموزشی را سازماندهی کند. برای کودکان پرونده آموزشی تشکیل دهد، از پیشرفت تحصیلی کودکان گزارش­ های منظم تهیه کرده و به مدیریت ارائه دهد. موارد افت تحصیلی و هر گونه مشکل آموزشی کودکان را پیگیری کرده و به مسئول مددکاری ارجاع دهد.

مربیان آموزشی؛ مربیان آموزشی مسئولیت آموزش کودکان را برعهده دارند. آنها به طور منظم بر اساس برنامه کلاسی که توسط مسئول آموزش تهیه شده است در انجمن حضور می ­یابند و در امر سوادآموزی کودکان مبتنی بر روش آموزش خلاق فعالیت می­ کنند. آنها موارد افت تحصیلی کودکان، غیبت کودک و هرگونه مشکل آموزشی را شناسایی کرده و به مسئول آموزش ارجاع می ­دهند.

 

مسئول مددکاری؛ مسئول مددکاری، موظف است موارد ارجاع داده شده توسط مسئول آموزش را پیگیری کرده و تا حل مشکل، کودک را حمایت کند. از دیگر وظایف مسئول مددکاری، شناسایی و جذب کودکان در معرض خطری است که به دلایل متعدد از دسترسی به خدمات حمایتی انجمن محروم مانده­ اند. علاوه بر این مسئول مددکاری وظیفه تشکیل پرونده برای کودکان تحت حمایت انجمن را برعهده دارد؛ او از محل زندگی و کار کودکان بازدید کرده و مشاهدات خود را در پرونده ایشان ذکر می­ کند.

 

مسئول بهداشت؛ مسئول بهداشت، وضعیت سلامت و بهداشت کودک را مورد توجه قرار می­ دهد. وی مسئول تشکیل پرونده بهداشتی و سلامت برای تمام کودکان تحت حمایت انجمن است. پرونده کودکان حاوی اطلاعاتی درباره سابقه بیماری کودک، واکسیناسیون، نوع درمان­های صورت گرفته، بینایی­سنجی و شنوایی سنجی و میزان دسترسی کودک و خانواده او به خدمات بهداشتی و درمانی است.

خانه کودک یار با فضای کوچک و محدود پذیرای کودکانی بیش از ظرفیت خود است و این تعداد زیاد دانش ­آموزان چه آنها که در کلاس درس هستند و چه آنها که در نوبت شروع کلاس ­های جدیدند، نشان از شور و شوقی فراوان به یادگیری است و البته در کنار این شوق، محدودیت­ های اجتماعی برای حضور مهاجرین در فضاهای آموزشی و همچنین مسائل مالی و فرهنگی خانواده ­هایشان نیز وجود دارد. واقعیت این است که در ساختار کنونی آموزش و پرورش تنها کودکانی حق ورود دارند که 1. شناسنامه یا کارت اقامت داشته باشند و 2. قدرت پرداخت هزینه ثبت نام را داشته باشند. بدین ترتیب، عملاً آن دسته از کودکانی که مدرک شناسایی ندارند یا توان مالی پرداخت هزینه را ندارند، از ورود به نظام آموزشی محروم می گردند. این مسئله در کنار دیگر عوامل اجتماعی و فرهنگی طیف بسیاری از کودکان بازمانده از تحصیل را موجب می­ شود که به ویژه در حاشیه شهرها و به خصوص در میان دختران شیوع بیشتری دارد.

ورای تمام مشکلات و مسائلی که راه ­اندازی چنین مکانی برای انجمن داشت و البته خواهد داشت؛ عشق و علاقه خالصانه و شفاف کودکان به یادگیری ما را بیش از پیش مصمم می­ کند که استوار بر جایی که قدم گذاشته­ ایم بایستیم و با تلاشی مضاعف و پیگیری­ های مستمر بر داشته­ هایمان برای کودکان بیافزاییم و با تامل قدری دقیق­تر به پیرامون­مان بنگریم. واقعیت این است که این کودکان هستند که می توانند آینده­ ای بهتر را برای دنیا بسازند و ما بسیار خرسندیم که سهمی در این سازندگی داریم.

هر یک از ما می­توانیم در پیشبرد این اهداف نقش داشته باشیم؛ از راه­هایی چون:

معرفی افرادی که مایل به همکاری در زمینه ­های آموزشی و حمایتی مورد نظر انجمن به صورت داوطلبانه هستند

حمایت تغذیه­ ای و بهداشتی کودکان تحت پوشش

حمایت مالی جهت خرید یا اجاره مکانی مناسب­تر در صباشهر

حمایت مالی جهت تامین هزینه نیروی انسان خانه کودکیار

 

اخبار مرتبط با خانه کودکیار صباشهر

ثبت نام کودکان در انتظار تحصیل

تجهیز خانه کودکیار در صباشهر

اجاره خانه کودکیار در صباشهر

دیدگاه بگذارید